HomeLink Ülemaailmne Koduvahetus
HomeLink Koduvahetus

<< Tagasi esilehele

HomeLink – ela reisil nagu kodus!

HomeLinki sünnilugu

"Pole midagi tugevamat ideest, mille aeg on kätte jõudnud."
(parafraseerides Victor Hugo'd)


Kujutle noort keskkooliõpetajat kirjutusmasina taga oma New Yorgi kesklinna korteris koostamas nimekirja tuttavatest õpetajatest, kes on avaldanud huvi vahetada tuleval suvevaheajal omavahel kodud. Nimekirja koopiad jõuavad posti teel kõigi osalisteni, kes siis üksteisega ühendust võtavad ning New Yorgis ja naaberosariikides koduvahetusi korraldavad.

Teave levis õpetajate seas kulutulena ning nimekirjadest said varsti brošüürid, mis igal kevadel aina kaalukamaks muutusid. David Ostroff oli see õpetaja ning aastanumber oli 1953, mil ta oma mõtte teoks tegi. Ta oli juba sarnaselt paljudega nautinud oma puhkuste ajal kolleegide või sugulastega kodude vahetamist. Ta teadis, et koduvahetus oli olnud pikaajaliste traditsioonidega seltskondlik tegevus – küllaltki tuntud juba keskajalgi.

1960. aastal moodustas David oma ettevõtte Vacation Exchange Club Inc., mis oli selleks ajaks jõudnud tegevusulatust olulistelt laiendada – liikmeid, peamiselt õpetajaid, oli Põhja-Ameerikast, Euroopast ning Suurbritanniast. Noor daam nimega Jan Ryder pakkus aga samal ajal Davidi tegevusest teadmata sarnast teenust Ühendkuningriigis, peamiselt relvajõudude töötajatele (tema abikaasa oli Briti Kuningliku Lennuväe ohvitser). Üsna varsti nende teed ristusid ning nad otsustasid teha koostööd, ühendades oma andmevarad ning pannes aluse üleilmselt tuntud rahvusvahelisele organisatsioonile, mida täna tunneme HomeLink Internationalina.

1960ndatel ja 1970ndatel suhtlusvõrgustik kasvas ning mitmetes riikides avasid ametlikud esindajad kohaliku kontori, et edendada teenust ning pakkuda liitumisvõimalusi üle maailma. Organisatsiooni nimeks sai Directory Group Association (DGA), viidates trükitavatele kataloogidele, mis olid kunagised tagasihoidlikud brošüürid selleks ajaks välja vahetanud. 1980. aastaks oli grupp avanud oma esindused järgmistes riikides: Austraalia, Belgia, Prantsusmaa, Saksamaa, Suurbritannia, Itaalia, Holland, Portugal, Hispaania, Rootsi, Šveits ja USA.

Perega HomeLink koduvahetuse puhkusel

Järgmisel kümnendil tervitas DGA nii uustulnukaid kui ka mõnede algupäraste uusi asendajaid. Oma esindajad kujunesid Brasiilias, Kanadas, Küprosel, Taanis, Kreekas, Islandil, Iirimaal, Iisraelis, Malaisias, Uus-Meremaal, Norras, Lõuna-Aafrikas ja Jugoslaavias. Uued kontorid on avatud Eestis, Venemaal ja Türgis. Ettevalmistused käivad Nepali ja Sloveenia esinduste avamiseks. Selle uskumatu laienemise ning tõeliselt rahvusvahelise koostöövõrgustiku märgiks nimetati grupp 1990ndate lõpus HomeLink Internationaliks, mis oli nimena olnud kasutusel Suurbritannia esindusel.

1990ndatel kogus tuntust Internet ning edenes Internetile juurdepääs, mis andis tõenäoliselt tugevaima tõuke meie formaadi ja tehnoloogia arengule. Kuulutusi saab nüüd riputada Interneti-kodulehele koos värviliste fotodega, liikmetele on loodud hulgaliselt käepäraseid vahendeid kiireks otsinguks ja kirjavahetuseks, ning trükikataloogide kvaliteet on värvifotode ja kaasaegse trükikunsti abil tunduvalt paranenud. Nüüd tundub küll, et meie liikmete rõõmuks ja koduvahetuse edendamiseks loodavatel põnevatel võimalustel pole piire.

Jah, ajad on muutunud – trükimasinatest arvutiteni, mustvalgetest raamatutest täisvärvis kvaliteet-trükisteni, tigupostist e-postini. Mida toovad järgmised 50 aastat? Uusi ideid, kindlasti uut tehnoloogiat. Mida aga püüame säilitada, on: HomeLink International – number üks koduvahetuse alal!

2003. aasta üldkoosolekul Kopenhaagenis olime jõudnud särava verstapostini, tähistades HomeLink Internationali kuldset juubelit.


Allmärkus: 2000. aasta veebruaris David Ostroff kahjuks suri ega jõudnud näha oma kaua aega tagasi mulda pandud seemne tõelist õitsengut. See lühike HomeLinki ajalugu on austusavaldus tema suurepärasele algatusele. Davidi abikaasa Mary elab USA-s Rio Ranchos, New Mexicos, ning Jan Ryder Sun City's, Arizonas.


HOMELINK INTERNATIONAL ASSOCIATES:
Registreeritud Brüsselis, Belgias
Kodulehekülg: www.homelink.org

Pragune juhatus
President: Jon Connolly, Suurbritannia
Karl Costabel, USA
Peter Eberth, Taani
Arne Haukeland, Norra
Colin McKay, Austraalia